W przypadku firmy OKNOPLAST, okna montowane są przez wyspecjalizowane grupy montażystów, które co roku przechodzą okresowe obowiązkowe szkolenia, podnoszące ich kwalifikacje.

-Odpowiednie zabezpieczenie pomieszczenia przed rozpoczeciem prac montażowych
-Uporządkowanie miejsca pracy po wykonaniu usługi montażowej
-Przeszkolenie klienta w zakresie użytkowania produktu, jego funkcji i konserwacji oraz zapoznania z prawami wynikajacymi z karty gwarancyjnej.

Usługa montażowa z Oknoplast:

-Odpowiednio wyselekcjonowane, wyszkolone grupy montażowe
-Profesjonalny pomiar oraz fachowe doradztwo w zakresie zastosowania optymalnych rozwiązań
-Montaż zgodnie z rygorystycznymi instrukcjami i normami
-Najwyższej jakości materiały i narzędzia montażowe

Specjalistyczny montaż:

-Ciepły montaż – w przypadku okien energooszczędnych
-Montaż antywłamaniowy – potwierdzony certifikatem, w przypadku okna Protect Plus

Montaż standardowy

Na czym polega montaż okna?

Montaż okna to nic innego niż zamocowanie konstrukcji do ścian budynku  i  dokładne uszczelnienie po obwodzie. Metod osadzenia stolarki jest kilka. Zawsze jednak powinniśmy dostosować ją do rodzaju okien, konstrukcji ściany i materiałów z jakich jest ona wykonana. Przy montażu bardzo ważne jest odpowiednie umiejscowienie okna w grubości muru – tak aby zapewnić jak najmniejsze straty ciepła. Informację na ten temat powinniśmy znaleźć w projekcie wykonawczym. W uproszczeniu można przyjąć, że okna  w ścianach jednowarstwowych wstawia się w połowie grubości, w dwuwarstwowych przy zewnętrznej krawędzi, natomiast w trójwarstwowych na poziomie ocieplenia – mówi Przemysław Serwin, Menadżer ds. Jakości Usług  z OKNOPLAST.

Do przykręcenia okna do ściany używa się kotew lub dybli, Kotwy to stalowe płaskowniki montowane do ościeżnicy i muru. Stanowią one stabilne, ale sprężyste mocowanie ramy, dzięki czemu zapobiegają niewielkim odkształceniom spowodowanym przez ruchy konstrukcji. Dyble to specjalne kołki, którymi przykręca się ościeżnicę bezpośrednio do muru. Taki montaż jest sztywniejszy, dlatego najczęściej w ten sposób montowane są duże okna. Przy doborze łączników uwzględnia się głównie rodzaj muru, rozmiar okien i ruchy w szczelinie między ścianą a oknemMożemy przyjąć że oba sposoby mocowania okien są równoważne, . Decyzję co do wyboru sposobu mocowania podejmują montażyści bezpośrednio u klienta  Warto pamiętać, że rodzaj łączników zawsze jest odpowiednio dopasowany do rodzaju okna, stabilności podłoża i warunków montażowych indywidualnie ocenianych przez montażystów nie należy zatem samodzielnie go zmieniać – mówi Przemysław Serwin z OKNOPLAST.

Montaż okna krok po kroku

Przed umieszczeniem okna w ościeżu należy odpowiednio je przygotować. Powierzchnia muru powinna być ioczyszczona, wszelkie luźne kawałki powinny być usunięte. Okno należy ustawić tak, aby dylatacja  na górze i po bokach ramy była taka sama. Na dole warto zostawić więcej miejsca, aby można było zamontować podokienniki. Następnie, ramę unieruchamia się w ościeżu klinami po jej unieruchomieniu możemy zamocować ościeżnicę stosując wcześniej wspomniane dyble ościeżnicowe lub kotwy. Gdy ościeżnica jest już przymocowana, możemy przystąpić do izolacji miejsca złączenia okna z murem. Montaż okien nie jest trudny, jednak aby mieć pewność, że został on wykonany prawidłowo najlepiej wezwać ekipę polecaną przez sprzedawcę. Warto pamiętać, że często odpowiedni montaż jest warunkiem skorzystania z gwarancji i powinien być przeprowadzany zawsze ściśle według wskazań producenta– mówi Przemysław Serwin z OKNOPLAST.

Ciepły montaż

„Ciepły montaż”, nazywany również montażem warstwowym, to określenie montażu okien z zastosowaniem trzech warstw o ściśle określonych właściwościach, dzięki którym chronimy strefę połączenia okna z murem przed wilgocią i przemarzaniem. Uszczelnienie wewnętrzne taśmą paroszczelną chroni warstwę izolacji termicznej przed przenikaniem do niej pary wodnej i wilgoci z wnętrza budynku.Środkowa warstwa (piana montażowa) pełni rolę izolatora termicznego i akustycznego.

Uszczelnienie zewnętrzne taśmą paroprzepuszczalną z jednej strony zabezpiecza przed wnikaniem wilgoci do wewnątrz warstwy środkowej, z drugiej strony umożliwia odprowadzenie jej z wewnątrz budynku na zewnątrz. Znaczne zredukowanie mostka cieplnego w miejscu połączenia okna z murem, będące wynikiem zabezpieczenia warstwy izolacji przed wilgocią sprawia, że „ciepły montaż” polecany jest jako optymalne rozwiązanie stosowane podczas montażu okien.

Montaż antywłamaniowy

Montaż okien do zadań specjalnych

Coraz częściej wybieramy okna, które będą spełniały dodatkowe funkcje na przykład chroniły przed włamaniem (okna antywłamaniowe). Jednak abyśmy mogli w pełni wykorzystać ich właściwości, należy przeprowadzić odpowiedni montaż. W przypadku okien, które mają ochronić nasz dom przed włamaniem lub zachować więcej ciepła wewnątrz jest to szczególnie ważne. Każdy z tych rodzajów wymaga innej metody mocowania.

Jeśli zdecydowaliśmy się na okna antywłamaniowe musimy pamiętać, że należy je zamontować ściśle według rygorystycznych norm i procedur, według europejskiej normy EN-V 1627-30. Wyznacza ona między innymi rozmiar i rodzaj dybli, odległości między nimi oraz głębokość zakotwienia. Certyfikowany montaż okien antywłamaniowych może przeprowadzić jedynie upoważniona do tego, wyszkolona ekipa, która wyda nam specjalny certyfikat. Tylko takie okno można nazwać antywłamaniowym. Często myli się dwa pojęcia okno o podwyższonej odporności na włamania i okno antywłamaniowe. Natomiast, aby okno mogło być nazwane antywłamaniowym musi uzyskać odpowiedni certyfikat oraz zostać zamontowane w określony sposób – mówi XX z OKNOPLAST. W ofercie krakowskiego producenta jest dostępne okno antywłamaniowe Protect Plus. Produkt ten to pierwsze w Polsce certyfikowane okno antywłamaniowe w klasie WK2 zgodne z europejską normą EN-V 1627-30. Znaczy to, że okno Protect Plus posiada wszystkie niezbędne elementy zabezpieczające oraz że może być  zamontowane według rygorystycznych procedur montażowych.